Lilleveed ja taimeõlidLilleveed
ja taimeõlid on suurepärased mitme otstarbega tooted.  Neid saab kasutada toitva kreemina, niisutamiseks, toniseerimiseks, sügavpuhastuseks, meigieemalduseks, massaaziks, erihoolduseks nahaprobleemidele, valuvaigistamiseks jne- olenevalt tüübist ! Koostoimes saviga saab nendest valmistada puhastavaid ja toitvaid maske.
Taimeõlide valimisel on oluline, et õli oleks külmpressitud ja et selle väljutamiseks taimest ei kasutata keemilisi lahuseid. Lillevesi tuleb aga valida naturaalne, see peab olema valmistatud ilma alkoholita ja ei tohi sisaldada sünteetilisi lõhnaaineid.
 
MIS ON LILLEVESI?
Lillevesi ehk hüdrosool on aromaatne vesi, mis jääb järgi pärast eeterliku õli ekstraheerimist vesi või auru destillatsiooni läbi. Hüdrosoolid on veeslahustuvad, palju õrnemad kui eeterlikud õlid ning neid võib kanda otse nahale.
Neid saab toota taime õitest, ürtidest, okastest, lehtedest, puust, koorest ja seemnetest. Seetõttu on õige nimetus "hüdrosool" kuid rahvasuus on levinud ilus termin "lillevesi".
Lillevesi on põletikuvastane, ei sisalda mingeid ärritavaid aineid, seega sobib hästi nahahoolduseks nii lastele kui ka täiskasvanutele. Neid võib kasutada destileeritud vee asemel, luues ise kodus looduslikke lõhnu, kreeme, losjoone, toonikuid ja teisi nahahooldustooteid. Hüdrosooli võib lisada ka vannivette või kasutada kehale pihustamiseks, samuti kompressina. Segatult kehaõlidega saab kasutada massaaziks.
Ehtne hüdrosool ei sisalda alkoholi ega sünteetilisi essentse. Ilma öko-sertifikaadita toodete puhul tuleb lugeda hoolsasti etiketti- mitmed kaubanduses liikvel olevad “lilleveed”  on sageli tehtud hoopis sünteetilistest aroomainetest- nad lõhnavad küll meeldivalt aga ei oma kasulikke omadusi. Samas võib teatud taimedest/taimeosadest valmistatud õige hüdrosool olla hoopis kergelt vastuvõetamatu lõhnaga. Lavendli ja roosilõhna tunneme me kõik, kuid mõned haruldasemad taimed võivad üllatuse valmistada. See aga annab ostjale hoopis lisa-garantii toote autentsuse, loomulikkuse ja kvaliteedi suhtes, sest naturaalsetel hüdrosoolidel ei ole taime loomulikku, looduslikku lõhna kaunistatud ega maskeeritud aroomainetega. Samuti ei ole õiged lilleveed need, mida valmistades kasutatakse alkoholi. Õige hüdrosool valmistatakse vaid taimeosadest ja veest. Ainult sellisel juhul on temas olemas antiseptilised, põletiku- ja bakteritevastased, toniseerivad, tervendavad omadused.
 
Lilleveed tuleb säilitada kindlasti tumedas pudelis ning eemal päiksevalgusest.

EETERLIK ÕLI- TAIMNE ÕLI / BAASÕLI
Mis on eeterlik õli ?
Eeterlik õli on vedelik, mis on enamasti destilleeritud taime lehtedest, vartest, õitest, viljadest, juurtest või muudest taime osadest. Eeterlikud õlid sisaldavad sisaldavad toimeaineid, mida sisaldab ka taim, millest õli destilleeritud on, kuid väga kontsentreeritud kujul. Eeterlikke õlisid kasutatakse tihti inhalatsiooniks ning lahjendatult baasõlidega nahal.
Mis on taimne õli ehk baasõli?
Taimeõli ehk baasõli pressitakse taime enim rasvainet sisaldavast osast. Tavaliselt seemnetest, pähklitest, tuumast. Baasõlisid saab kanda otse nahale, nende kasutusvõimalused on väga laialdased. Neid saab kasutada kreemi asemel, juustehoolduses, massaaziks, segatuna lilleveega spetsiifiliste nahaprobleemide hooldamiseks, segatuna saviga tõhusaks maskiks. 
Igal baasõlil on oma kindlad omadused ja tunnused. Otsus, millist baasõli valida, oleneb sellest, mida sellega teha soovitakse. Kõik looduslikud kreemid, õlid, huulepalsamid ja muud niisutavad ning toitvad vahendid sisaldavad mingeid baasõlisid.
Mõned baasõlid on lõhnatud, aga enamasti on neil õrn magus-pähkline lõhn. Baasõlid sisaldavad erinevaid vitamiine, rasvhappeid ja mineraale. Õlid, mis sisaldavad palju E vitamiini on tugevad antioksüdandid ning ka õli on pikema säilivusajaga.
Mis vahe on eeterlikul ja taimeõlil ?
Eeterlikud õlid on destilleeritud lehtedest, puukoorest, juurtest, õitest ja muudest taime aromaatsetest osadest. Eeterlikud õlid aurustuvad ja omavad väga kontsentreeritud lõhna. Nad on äärmiselt tugeva toimega ja tavaliselt neid saab kasutada vaid lahjendatud kujul.
Tähelepanu !  Eeterlikud õlid  sisaldavad mitmeid erinevaid väga kontsentreeritud toimeaineid, keerukaid keemilisi looduslikke elemente. Nende kasutamine ilma arsti järelvalveta võib olla ohtlik. Eeterliku õli otse nahale kandmine võib nahka kahjustada, tekitada põletikku. Eeterlike õlide seespidine kasutamine võib olla teatud koguse või õlisordi puhul eluohtlik. Essentsiõli meditsiiniline toime on niivõrd tugev, et vahe raviva ning toksilise koguse vahel võib olla paari tilga suurune. Seetõttu võib iseravimine või määratud koguse suurendamine esile kutsuda mürgistust. 
Baasõlid ehk taimeõlid on aga pressitud taime enim rasvainet sisaldavast osast, nt pähklid, seemned, tuum. Baasõli on lõhnatu või nõrga ebamäärase pähklilise lõhnaga. Et baasõli kaua säiliks ega hakkaks rääsuma, tuleb seda säilitada hermeetilises tumedas pudelis. 
 
Millest oleneb taimsete ja eeterlike õlide hind ?
Eeterlikud õlid ja taimsed õlid on väga erinevate hindadega. Mõned odavamad, mõned väga kallid. Hind oleneb sellest, kui haruldane on see taim, millest õli valmistatakse. Oleneb ka päritolu riigist, ja ka sellest, kui palju saab ühest taime osast õli destilleerida või pressida. 
 
Allikas: Bio4You