Looduslikud hambapastad

Suuhügieenivahendeid tuleb valida vastavalt inimese vanusele, hammaste ning igemete seisukorrale. Seepärast on väikelastele, koolieelikutele, koolilastele ja täiskasvanutele erinevate hammaste ja igemete probleemide lahendamiseks erinevad hambapastad. Et väikesed lapsed kipuvad hambapastat alla neelama, siis kuni 3 aastastele mõeldud pastad ei sisalda fluori ega teisi komponente, mis võivad esile kutsuda ebasoovitavaid reaktsioone lapse organismis. Koolieelses ja koolieas on aga hambaemaili arengus suur osa just fluoril, mis soodustab hambaemaili moodustumist. Täiskasvanuile mõeldud hambapasta peab aitama hoida hambad ja igemed tervena. 

Erinevad taimsed komponendid aitavad leevendada erinevaid suuhügieeni probleeme. Näiteks, Islandi samblikul on lisaks antibakteriaalsele ka hambakude looduslikult valgendav toime. Põhjuseks on tolles samblikus sisalduv papaiin – ensümaatiline toimeaine, mis lagundab hambaemailile kogunevaid baktereid, vältides hambakatu teket ja toimides seeläbi looduslikult valgendavalt. Selle avastuse põhjal loodi ja patenteeriti islandi samblikku sisaldav hambapasta, mis niihästi valgendab kui ka kaitseb hambakaariest esilekutsuvate bakterite eest. 
Uusimate looduslike hambapastade koostisse on valitud ka sellise teralisusega räniühendid, mis poleerivad ja puhastavad hambaid ja igemeid neid kahjustamata. 
Klorofülli, teepuu, punase päevakübara, rosmariini, rataaniajuure jt taimsete komponentide ning vitamiinide (K-, A-, C-, E- jm.) lisamine värskendab ja annab elujõudu suuõõnele tervikuna.
On olemas homöopaatilised, teelehe-, saialille-, nõiapähkli- jm ekstraktidega hambapastad, mis, nagu teisedki looduslikud hambapastad, ei sisalda keemilisi konservante ega värvaineid.
Allikas: http://www.kodutohter.ee/arhiiv/200701/main2.html